Ekonomik Göstergelerin Yorumlanması
GAYRİ SAFİ YURTİÇİ HASILA (GSYİH)

Bir ekonominin gücünü (büyüklüğünü) göstermek açısından GSYİH en iyi ölçütlerden birisidir. GSYİH, bir ekonomide belirli bir dönemde yaratılan katma değerler toplamı veya belirli bir dönemde iktisadi faaliyetler sonrasında elde edilen gelirler toplamıdır. Daha basit bir ifade ile GSYİH, bir ekonomide belirli bir dönemde (genellikle 1 yılda) üretilen nihai mal ve hizmetlerin parasal değeridir.

GSYİH verileri TÜİK tarafından 3’er aylık dönemlerde yayınlanır.

GSYİH, bir ülkenin makroekonomik büyüklüğünü ifade ettiği için performans göstergesidir.

 

SONUÇ:

Açıklanan > Beklenti = Ülke parası için olumlu

Açıklanan < Beklenti = Ülke parası için olumsuz

 

FAİZ ORANI KARARI
TÜKETİCİ FİYAT ENDEKSİ (TÜFE)
ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (ÜFE)
İŞSİZLİK ORANI
TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ
ORTALAMA SAATLİK KAZANÇLAR
İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI
YENİ KONUT SATIŞLARI
PERAKENDE SATIŞLAR
SANAYİ ÜRETİMİ
İMALAT ÜRETİMİ
DAYANIKLI MAL SİPARİŞLERİ
SATIN ALMA MÜDÜRLERİ (PMI) ENDEKSİ (İMALAT PMI-HİZMET PMI)
CONFERENCE BOARD (CB) TÜKETİCİ GÜVENİ
HAM PETROL STOKLARI
ÇEKİNCE YAZISI
 
 
Copyright 2014 © Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaldıraçlı alım satım işlemleri (FX-Forex) teminat karşılığında kaldıraç ile işlem yapılan bir piyasa olduğundan yüksek oranda risk içerir. Kaldıraçlı alım satım işlemleri sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce, karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir.
www.halkfx.com web sitesinde yer alan bilgiler "Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş." tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Web sayfalarımızda yer alan bilgiler, yatırımcıların kendi oluşturacakları yatırım kararlarına yardımcı olmayı hedeflemiştir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden, bilgilerin kullanılmasından, doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan dolayı Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ile bunların bağlı olduğu kuruluşları, çalışanları, yöneticileri ve ortakları sorumlu tutulamaz.